Péče o ženu v období přechodu, léčba klimakterických potíží
Klimakterium, neboli menopauza/lidově též někdy přechod/ je období kdy pozvolna odeznívá funkce vaječníků a končí plodné období žen. Jedná se tedy o zcela přirozený stav, který je však často/ne vždy!/ spojen s celou řadou nepříjemných průvodních jevů / např. nervozita, noční pocení nespavost, tzv. návaly atd.
Počátek klimakteria
Délka a intenzita klimakteria je velmi individuální záležitost. Může být ovlivněna celou řadou faktorů, mezi něž patří dědičnost/genetické faktory/, životní styl ale také zeměpisné pásmo ve kterém žena žije, přidružené choroby. Podle posledních výzkumů se zdá, že čím severněji žena žije a čím světlejší pleť má, zvyšuje se i její riziko klimakterických obtíží. Toto tvrzení však nemá jednoznačný vědecký podklad. Určitý vliv na stupeň klimakterických obtíží může mít i strava. Ženy jejichž potrava je bohatá na mořské ryby a potraviny obsahující takzvané rostlinné estrogeny mají obvykle menší rozsah klimakterických problémů. Průměrný věk přechodu v našem zeměpisném pásmu je 51 roků, s nejčastějším kolísáním mezi 48 až 55 rokem věku ženy.
Příznaky klimakteria
- bolesti hlavy
- návaly horka a pocení
- závratě
- pocity brnění končetin
- palpitace srdeční/bušení u srdce/.
- bolesti na hrudi/méně často/
- psychické obtíže
- zažívací obtíže
- deprese
- nespavost/insomnie/
- náladovost
- poruchy menstruačního krvácení /nejprve se obvykle cyklus prodlužuje a poté případně dochází k jeho zkracování/. Důsledkem je obvykle častější měsíční krvácení. To následně skončí až s vyčerpáním zásoby vajíček schopných k dozrávání.
Výše jmenované příznaky náležejí do tzv. vegetativního klimakterického syndromu.
Nemusí se u každé ženy vyskytovat všechny a také stupeň jejich vyjádření může být různý, vysoce individuální.
Další obtíže vznikají později s určitým časovým odstupem od proběhlého klimakteria /tento odstup může být v řádu týdnů i let/. Tyto změny souvisí s výrazným poklesem hormonálních hladin po vyhasnutí funkce vaječníků.
Jedná se zejména o:
- infekce močových cest
- problémy s inkontinencí
- sexuální problémy vlivem vysychání sliznic/dyspareunie-bolesti při pohlavním styku, svědění, pálení v pochvě i na zevních rodidlech.
- pocity suchosti v očích
- zvýšená vrásčitost
- vypadávání vlasů
- lámavost nehtů
Metabolický klimakterický syndrom
Tyto nejzávažnější následky menopauzy se většinou projevují až s velkým odstupem. A právě tato prodleva mezi příčinou a následkem je velmi nebezpečná.
K nejzávažnějším stavům patří:
- Osteoporóza /patologické řídnutí kosti, následkem čehož dochází například ke zlomeninám krčku stehenní kosti, zlomeninám obratlů atd… Zejména zlomeniny krčku stehenní kosti jsou nejčastější příčinou úmrtí zejména u starších žen/.
- ateroskleróza
- infarkt myokardu
- centrální mozková příhoda /iktus neboli lidově mrtvice/
- vliv na metabolismus lipidů /zvýšení rizika obezity a diabetu 2typu/
Posledně jmenovaná onemocnění jež často bývají smrtící vznikají u žen z velké čísti v důsledku nedostatku ženských hormonů estrogenů. Estrogeny jsou totiž přirozenou ochranou před těmito nemocemi. S jejich úbytkem se tato ochranná funkce výrazně oslabuje a procentuální ohrožení žen se dostává na úroveň mužů.
Je tedy velmi vhodné tyto náhle chybějící hormony nahradit substitučně, formou tzv. HRT /hormonální substituční terapie/.Jedná se o podávání ženských pohlavních hormonů ve vhodné kombinaci, za účelem snížení rizika výše uvedených nemocí.
Je možné též podávat prostředky přírodní obsahující z bylin extrahované tzv. fytoestrogeny. Jejich účinky jsou slabší, zato jsou zcela neškodné a u mnohých žen postačující.
Jsou užívány extrakty např z následujících bylin:
- červený jetel
- žen šen
- kontryhel
- mednka
- drmek
- ploštičník hroznový
- třezalka
- chmel
- a celá řada jiných bylin…
Nehormonální léčba
- fyzická aktivita /význam zejména pro prevenci osteoporózy/
- lázeňská léčba
- akupunktura
- magnetoterapie
- reflexní elektroanalgezie